Strategi for støtte til indhold målrettet børn og unge

I Danske Filminstruktører ser vi frem til offentliggørelse af denne nye Strategi for støtte til indhold målrettet børn og unge, der udkommer i dag. Strategien skal sikre, at støttesystemet indrettes, så det understøtter produktionen af dansk kvalitetsindhold i formater, som distribueres på de platforme, som børn og unge anvender, og som følger med udviklingen.
Danske Filminstruktører er glade for at være inviteret med i denne arbejdsgruppe, som Kulturministeren nedsatte i foråret 2024. Tak til Kulturministeriet for at invitere os med! Også stor tak instruktør Natasha Arthy og instruktør og tidligere forperson Rasmus Kloster Bro for at repræsentere Danske Filminstruktører i arbejdsgruppen
Rasmus Kloster Bro udtaler:
Det har været en stor fornøjelse at tænke visionært på vegne af landets børn og unge. I en tid hvor vores børn bombarderes med indhold på alle deres skærme, er der brug for en samlet strategi, så vi kan skabe værker med tyngde og kulturelt mod. Vi har gennemgået data i store mængder, fået inspirerende oplæg og diskuteret indgående.
Det er der kommet en rapport ud af, som peger på ting der kan gøres på relativt kort sigt. Det handler om at forpligte alle på indsats, vidensdeling og økonomi. I den perfekte løsning ville alle bruge 25% af deres midler og sendeflade og platforme til at nå børn og unge med kvalitetsindhold. Der er vi ikke endnu, men med anbefalingerne er vi godt på vej. Danmark er et lille land, men hvis vi hjælpes ad, kan vi også på børne- og ungeområdet, være en stor film- og serie nation.
